NEF Ung ble i 2018 trukket frem som årets alumni-prosjekt under 1.skoledag til alle nye bachelor- og masterstudenter ved Handelshøyskolen BI.
Det kommer ofte spørsmål om hvordan dette prosjektet startet, og vi skal ikke legge skjul på at inspirasjonen ble hentet fra våre nabobransjer. I 2014 startet Ung i Næringseiendom opp, to år senere kom Ung i Finans, og året etterpå ble Forum for unge jurister etablert.
Seks av BI Oslo sine mest engasjerte studenter fulgte utviklingen tett, og hadde langt på vei planlagt etableringen av et ‘’Ung i Eiendomsmegling-konsept’’.
I planleggingsfasen var det naturlig å be om Norges Eiendomsmeglerforbund sitt «godkjent-stempel» på idéen. NEF var alltid tilstede for de unge i meglerbransjen.
NEF-styret, med Kurt F. Buck i spissen var kjempepositiv til et ungt engasjement i bransjen, faktisk så positiv at de ønsket å innlemme prosjektet i forbundet. Etter mange nedfelte arbeidstimer ble ‘’Ung i Eiendomsmegling’’ endret til ‘’NEF Ung.’’ Denne nye underorganisasjonen ble enstemmig vedtatt under NEFs landsmøte i Bergen. Vi lykkes med andre ord å etablere en landsomfattende underorganisasjon.
Helt tilbake i 1932 ble Norges Eiendomsmeglerforbund stiftet. I dag er NEF et landsomfattende profesjonsforbund for meglere, og har cirka 2.850 medlemmer.
Hele 86 år senere kom NEF Ung inn i bildet, og fra 2018 til 2019 gikk den nye underorganisasjonen fra 0 til 300 medlemmer.
Studentene bak NEF Ung-prosjektet ble uteksaminert våren 2018, knappe 1 år senere var de tilbake på Handelshøyskolen BI, denne gang som årets alumni-prosjekt. Foran alle 3.000 nye bachelor- og masterstudenter snakket BI-rektor Inge Jan Henjesand om hvordan studentene bak NEF Ung gikk rett ut i næringslivet, og bidro til bransjens utvikling fra første arbeidsdag.
I dag er NEF Ung et etablert politisk talerør for fullmektiger og unge meglere over hele landet. Foreningen vant i tillegg NEF-HELP-stipendet på kr. 100.000,- som årets beste prosjekt i meglerbransjen 2018.
Publisert: 12.11.2019